MY JSME HUDBA JIHOČESKÉHO KRAJE! MY JSME HUDBA EHMK2028!

Hrajeme v nové reklamní kampani: „Není hráč jako hráč“

Jihočeská filharmonie a Chilli Production spojily své síly a přicházejí s originální reklamní kampaní, která divákům netradičním způsobem přiblíží fungování filharmonie. Její srovnání se sportovním mužstvem někoho možná překvapí, ale podobnost je větší, než se zdá.

Paralel mezi vrcholovým interpretačním uměním a vrcholovým sportem najdeme překvapivě mnoho. Aby orchestr nebo tým pořádně šlapal, obě formace potřebují kvalitní a talentované hráče, dokonalou týmovou souhru a skvělého dirigenta nebo trenéra. Pokud k tomu přidáte hráčské odhodlání, motivaci a ochotu dále na sobě pracovat, úspěch je zaručen.

Orchestr, stejně jako sportovní mužstvo, vyžaduje od svých hráčů vysokou technickou zdatnost. Hudebníci musí precizně ovládat své nástroje, a zároveň zahrát jakýkoliv kousek s precizní rytmikou, intonací, dynamikou a frázováním. U sportovců to můžeme přirovnat k nácviku herních situací, přihrávce, střele, nebo smeči. Za dokonalou hrou se skrývají stovky hodin dřiny, ať už hrajete na flétnu nebo v útoku.

Kreativita hráčů je klíčem k úspěšnému výkonu v obou táborech – zlepšuje herní projev i celkový výkon. Pokud každý hráč přispěje svou unikátní troškou do mlýna, hru to nesmírně obohatí a výsledkem je neopakovatelný zážitek, který nám zůstává v paměti po mnoho let. Třeba jako Paganiniho Capriccio č. 24 nebo Panenkův dloubák v Bělehradě.

Hráči filharmonie stejně jako vrcholoví sportovci jsou profesionálové, od kterých se očekává špičkový individuální výkon při každém vystoupení nebo utkání. Proto musí být stále v kondici a dodržovat pravidla životosprávy. Strávit večer před zápasem nebo koncertem v hospodě si žádný profesionál nedovolí. V lepším případě vás hlediště jen vypíská, v tom horším načape trenér a vyřadí z týmu.

Filharmonie ani sportovní tým se neobejdou bez dirigenta či trenéra, který musí být schopen vytvořit strategii, herní plán a dovést tým k vítězství. Má na starosti přípravu, motivaci a výkon jednotlivých hráčů i celého týmu. Je zodpovědný za komunikaci a atmosféru uvnitř týmu, aby se všichni cítili jeho součástí. Je klíčovou postavou, která koordinuje a diriguje hru.

Podobnost mezi Jihočeskou filharmonií a sportovním mužstvem však jde ještě dál. Víte, že i filharmonici mají svého kustoda? Na rozdíl od svého sportovního kolegy nemá na starosti dresy, boty nebo hokejky, ale připravuje pulty, stojánky, basové židličky, noty podle přání dirigenta nebo hráčů. Zodpovědná práce, ať už hrajete Čajkovského nebo 1. ligu.

Základem reklamní kampaně jsou originální spoty, které přitáhnou diváckou pozornost a zábavnou formou ukáží, jak filharmonický orchestr funguje. Přestože se jedná o žánr vážné hudby, filharmonici se příliš vážně neberou a nové role v kampani si užívají. A věříme, že svým výkonem nadchnou i vás.

Klasická hudba může působit, že není pro každého, pokud jí však přijdete na chuť, je neodolatelná. Při každém vystoupení Jihočeské filharmonie se tak diváci mohou těšit na napínavou hru plnou dramatu, emocí a vzrušení. A to bez jediného faulu!

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr a v současnosti má 39 členů.

U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček, Stanislav Vavřínek a Jan Talich. Od roku 2021 je šéfdirigentem Miran Vaupotić.

Orchestr vedle interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb pro menší orchestry stále více sleduje současné trendy propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci či prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě přednesu. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty.

Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost, aby přišli i Jihočeši, které vážná hudba doposud míjela.

Skladatelská soutěž
Pozadí

Soutěž ukončena! Máme 67 fanfár!

Všem děkujeme za účast! Jihočeská filharmonie vypsala skladatelskou soutěž k vytvoření slavnostní fanfáry k poctě jmenování Českých Budějovic Evropským hlavním městem kultury 2028.
Celý článek

Výzva k autorské soutěži!

Jihočeská filharmonie vypisuje skladatelskou soutěž k vytvoření slavnostní fanfáry k poctě jmenování Českých Budějovic Evropským hlavním městem kultury 2028.
Celý článek

Otevřené generální zkoušky v sezóně 2023/2024

Generální zkoušky Abonentní řady A budou opět zpřístupněny pro veřejnost.
Celý článek

Richard Galliano & Jihočeská filharmonie: Madreperla

Už jste slyšeli naše CD Madreperla s Richardem Gallianem? Poslechnout si ho můžete online, nebo se pro něj zastavte na pokladně Jihočeské filharmonie.
Celý článek
CO PRO VÁS CHYSTÁME V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ

Nadcházející koncerty